İstanbul Müzik Festivali ile gurur duymalıyız

Tem 22

Dünyada sanatsal saygınlığı ve ağırlığı olan İstanbul Müzik Festivali bu yıl da büyük bir başarıyla başladı ve bitti.
Sanatseverler dünyada ün kazanmış pek çok orkestra ve solisti dinleme olanağı buldular.
Türkiye’de çok sesli müziğin yaygınlaşmasında festivallerin çok büyük önemi vardır.
Mustafa Kemal Atatürk çok sesli müzik ve filoloji üzerinde büyük bir duyarlılıkla durmuş ve bu iki kültürün hızlı bir şekilde topluma yayılması gerektiğine inanmıştır.
Bunun için de Cumhuriyet’in kurulmasından kısa bir süre sonra Devlet Konservatuarı’na dönüştüreceği Musiki Muallim Mektebi ile Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ni kurmuştu.
Mustafa Kemal konuşmalarında müzik ve dil üzerinde sürekli duruyor ve bu ikisi olmadan bir toplumun uygarlığı yakalayamayacağını vurguluyordu.
Bu açıdan da değerlendirildiğinde büyük emekler harcanarak hazırlanan müzik festivallerinin uygarlık yolunda çok önemli birer kilometre taşı oluşturduğunu unutmamak gerekir.
***
Bu yılki festival büyük bir maratondu.
O nedenle bütün konserlere yaşamın yoğun iş temposu içinde yetişme olanağı yoktu. Müzikseverler konserler arasında bir seçme yapmak zorunda kaldılar. Bazı konserler istemiye istemiye pas geçildi.
Pas geçilemeyecek konserler arasında ilk sıralarda gelenler şunlardı:
Açılış Konseri: Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve solist müzik dünyasının parlak genç yıldız piyanistlerinden Dmitry Masleev, Academi Of St. Martin İn The Fields ve ünlü virtüöz Murray Perahia, Menuhin Academy ve dünyanın sayılı keman virtüözlerinden Maxim Vengerov, Viyana Senfoni Orkestrası ve piyanist Alice Sara Ott, Varşova Filarmoni ve Ünlü çellist Gautier Capuçon ve tabii ki İdil Biret ve kendisine eşlik eden Cumhurbaşkanın Senfoni Orkestrası.
Bunlar benim mutlaka izleyebilmek için can attığım konserlerdi. Ama zaman ve iş yoğunluğu nedeniyle bazılarını izleyemedim.
***
Viyana Senfoni ile Piyanist Alice Sara Ott’u büyük bir hayranlıkla izledim. Bunu anlatmam gerek.
Orkestra ve şef Robert Trevino gerçekten de muhteşemdi. Dünyaca ünlü Orkestrada olağanüstü bir uyum ve performans vardı. Şef ise müthişti.
İnanın konserlerde buluştuğumuz için artık aşina olduğumuz müzikseverlerin orkestranın çaldığı parçaları büyülenmiş gibi dinlediklerini gözlemledim.
Salonu dolduran kabalık sanki nefes almıyordu.
Bu orkestradan Mozart’ın sonsuzluklara uzanan güçlü melodilerle bezenmiş derin müziğini dinlemek geçti içimden. Beethoven’in senfonilerin dorukları olan 5 ve 9’uncu senfonisini ise bu orkestranın kim bilir nasıl çalacaklarını hayal ettim.
Çünkü Çaykovski’nin Orkestra için Fantezi Uvertürü Fırtına’sını o kadar ustaca çaldılar ki…

Dünyanın en çok izleyici
çeken festivallerinden biri D-Marin

20 Ağustos’ta başlayacak olan Turgutreis D-Marin Klasik Müzik Festivali’ni müzikseverler büyük bir heyecanla bekliyorlar.
12 yıl önce başlamıştı bugün dünya çapında olan bu festival.
Festivalin fikir babası Aytaç Yalman’dır. Turgut Reis Marina’nın çekek yerine görür görmez bir festival düzenlemeyi hayal etmişti Yalman.
Bodrum’dan İstanbul’a döner dönmez Ferit Şahenk’i ziyaret etti ve düşüncesini açtı.
Şahenk hiç düşünmeden “Siz bizzat üstlenirseniz hemen hazırlıklara başlayın. Parasal durumu hiç düşünmeyin” dedi.
Ondan sonra Festival başladı ve başarıyla devam etti. Bugün festival oturdu ve dünya festivalleri arasına girdi.
Festivalin bugünlere gelmesinde Aytaç Yalman ile Doğuş Gurubunun görevlilerinin emeği büyüktür.
Bakın bir iki örnek vereceğim festivalin çizgisinin ne kadar yüksek olduğunu anlayacaksınız.
Bu yıl festivalin onur konuğu ünlü piyanistimiz İdil Biret. Sanatçı açılış konserini verecek, kendisine Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşlik edecek.
İdil Biret’e onur ödülü sunulacak.
Müzikseverlerin dinleyeceğini konserlerden bazıları şunlar:
Londra Oda Orkestrası, Fazıl Say ve genç yıldızlar, kuartet Cellistanbul , Fazıl Say’ın Nazım Oratoryosu, Zürih Tonhalle Orkestrası ve solist ünlü viyolonsel ustası Gautier Capuçon.
Bu yıl festivalin bir özelliği de konserlerin Bodrum’da değişik ama son derece güzel mekanlarda yapılacak olması.
Her yıl bir hafta süren ve ortalama 25 bin kişinin izlediği festivali müzikseverlerin heyecanla beklemesi son derece doğal.
Şimdiden güzel ve keyifli dinletiler.

Bilgiyi Paylaş

Yorum Yazınız